Porady Robico - jak zadbać o swoje zdrowie.

26 kwiecień 2016
5 (4)

Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest 22.04.2016 r. W ramach obchodów tego święta organizowane są akcje, które mają na celu promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Celem jest także uświadomienie politykom i obywatelom kruchości i wrażliwości ekosystemu planety Ziemia. 
W Warszawie Dzień Ziemi obchodziliśmy 24.04.2016 r. na Polach Mokotowskich. Przy okazji obchodów Dnia Ziemi dobrze przypomnieć, dlaczego warto sięgać po żywność w szklanych opakowaniach: 

1. "Szkło to materiał, który  nieustannie bierze udział i będzie brać udział w procesie ponownego przetwarzania.

2. Szkło pod względem posiadania bariery ochronnej wobec  znajdującego się w nim produktu, wygrywa bezkonkurencyjnie ze wszystkimi dostępnymi opakowaniami  na rynku. Bariera ochronna wynika wprost z jego braku wpływu na znajdujące się w nim np. pożywienie.

3. Im więcej będziemy sami przykładać uwagi do znaczenia recyklingu, segregując śmieci, kupując więcej w szkle, tym więcej zaoszczędzimy energii, która byłaby zużyta do produkcji zupełnie nowych opakowań z nowego szkła.

4. Szkło może przyswajać i absorbować energię solarną.

5. Każda tona recyklowanej szklanej stłuczki wykorzystana  do produkcji nowych opakowań, to redukcja emisji dwutlenku węgla."

(źródło friendsofglass.com)Firma ZUH Robico od 2004 roku sprzedaje na polskim rynku świeże ZIMNE MLEKO w szklanych bezzwrotnych litrowych butelkach. Od 2011 roku w sprzedaży posiada również Śmietanę ROBICO 18% tł. w szklanych słoiczkach.

Filozofia nazwy ZIMNEGO MLEKA powstała w związku z istniejącą na rynku w 2004 roku dominacją mleka sterylizowanego UHT, które ma 6-miesięczny okres przydatności do spożycia i nie wymaga przechowywania w lodówce. Niestety wielu sprzedawców przyzwyczajonych do "wygodnego" mleka UHT lekceważyło aspekt zachowania ciągu chłodniczego w przechowalnictwie mleka pasteryzowanego w kartonach. Wielokrotnie widywaliśmy takie mleko w ekspozycji poza lodówką. Chcąc odciąć się od funkcjonującego już w dystrybucji przyzwyczajenia i wiedząc, że możemy zaoferować klientowi produkt o niespotykanej dotychczas jakości na rynku polskim, ale wymagający bezwzględnego zachowania łańcucha chłodniczego zdecydowaliśmy się na wybór nazwy ZIMNE, która ma wielopłaszczyznowe znaczenie:

  • ZIMNE - znaczy świeże i takie właśnie jest nasze mleko,
  • ZIMNE - bo jest przeciwieństwem mleka "ciepłego" czyli UHT (wysokoogrzewanego), 
  • ZIMNE - bo musi być zawsze zimne, żeby zachować swoje właściwości i smak (troska o nieprzerywanie łańcucha chłodniczego),
  • ZIMNE - żeby nazwa tworzyła automatyczne skojarzenie i reakcję klienta, że produkt,który kupuje musi być zimny, a więc wyjęty z lodówki.

Konsumenci ZIMNEGO MLEKA często zadają pytanie, czy szklane butelki są, lub czy mogłyby być, zwrotne. W przypadku tego produktu zwrot butelek z myślą o ponownym ich wykorzystaniu nie jest stosowany:

  • ze względu na trudności organizacyjne - sklepy sprzedające ZIMNE MLEKO Robico, nie zbierają butelek (zwrot kaucji i magazynowanie, a później rozliczanie pustych butelek sprawiłyby zbyt duże trudności),
  • ponieważ w zakładzie produkcyjnym stosowany jest bardzo restrykcyjny system zabezpieczenia czystości butelek. Butelka musi mieć mikrobiologiczną czystość, aby zapewnić jakość zawartego w niej produktu - mleka oczyszczonego z wszelkich nieczystości drogą mikrofiltracji. Żaden system mycia nie gwarantuje takiego bezpieczeństwa.

Możliwe jest jednak wykorzystywanie butelek w formie stłuczki przez hutę szkła jako surowiec do produkcji. Jest on w 100% poddawany recyklingowi i można odzyskiwać surowiec nieskończoną ilość razy. Dlatego zachęcamy do zakupu produktów w szklanych opakowaniach.